Allergiás megbetegedések szempontjából magas kockázatúnak tekinthető az ember, akinek legalább egy egyenes ági rokona valamilyen allergiás betegségben szenved. Ez a kockázat egy szülő allergiás megbetegedése esetén 25-40%, mindkét szülő azonos allergiás betegsége esetén azonban akár 70-80% is lehet.

Mi az az atópia?

A szakirodalomban létezik az "atópiás menetelés" (atopic march) fogalma. Atópiás egyénnek hívjuk azt a szerencsétlen polgártársunkat, aki veleszületetten hajlamos az allergiás megbetegedések kialakulására. Az egyes atópiás kórképek jellegzetes életkorban kezdődnek. Az első megjelenés lehet a csecsemőkorban az atópiás dermatitis, illetve a tej, vagy alkotórészeivel szemben tapasztalt táplálékallergiák. Kisgyermek-, kisiskoláskorban az asthma bronchiale a leggyakoribb. Általában serdülőkórban kezdődik a szénanátha, az utóbbi időben a betegség kezdete azonban a fiatalabb kor felé tolódott el. Ezek a kórképek gyakran egymás után vagy átfedésekkel, de ugyanazt a beteget érintik. Hogyan lehet elkerülni az allergiás kórképek kifejlődését?

Az allergiás kórképek kezelése kiváló orvos-beteg kapcsolatot feltételez. Az első ellátó általában a háziorvos. A háziorvos jó esetben alapos rálátással van a felmenőkre, de akár az egész családra. Felelőssége tehát óriási: kezében van a megelőzés lehetősége!
Nem lehet elég korán kezdeni, a táplálékallergia kialakulásának megakadályozására (ami tehát az atópiás menetelés első lépése) fontos, hogy a csecsemő minél később találkozzon magas allergén aktivitású idegen táplálékfehérjékkel!
A légúti allergiák megelőzésének alapja a gyakori légúti allergének lehetőség szerinti minél tökéletesebb kiküszöbölése, csökkentése. Érdemes ismert családi előfordulás esetén a lakóhely célszerű kialakítása is.
Szintén hasznos a rendszeres
sóterápiás kezelés, akár immunerősítés, vagy megelőzés céljából is.

 

Bookmark and Share

A bejegyzés trackback címe:

https://soterapia.blog.hu/api/trackback/id/tr91319855

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása