2009.11.09. 14:30
A légzőrendszer
A légzőrendszer feladata, hogy biztosítsa a szervezet és a külső környezet közötti gázcserét, ide tartozik az oxigén felvételének és a szén-dioxid leadásának folyamata.
A légzőrendszer a tüdőlebenyekből, a ki-és bevezető légutakból és a tüdőt mozgató pumpából (mellkasfal és légzőizmok) áll.
A külső levegő a tüdőbe kerül és a tüdőlégzés során az ott található levegővel kicserélődik. A tüdőlégzés elsődleges feladata az alveolusokban található levegő állandó oxigén és széndioxid koncentrációjának biztosítása. Nyugalmi állapotban egy ember átlagosan 12-15x vesz levegőt percenként.A gázcsere az alveolusokban történik, amelyet a tűdő hajszálerei vesznek körül. Az oxigén és szén-dioxid gázcsere az alveolusok levegője és a tüdőhajszálereiben levő vér között egyszerű diffúzióval történik. A gázmolekulák az alveolusokból a vérbe vagy a vérből az alveolusokba a diffúzió segítségével jutnak a vékony alveokapilláris membránon keresztül, amelyet a tüdő epithelium a hajszálér endothelium és ezek bazálmembránjai alkotnak. az alveokapilláris membrán teljes felszíne mindkét tüdőfélben kb. 70m2.


A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Kommentezéshez lépj be, vagy regisztrálj! ‐ Belépés Facebookkal