Az év nagyobbik fele gyakorlatilag „allergiaidény”, tavasztól őszig tart. Bizonyos allergének csak rövid ideig keserítik meg életünket, de vannak olyanok is, melyek hónapokon át befolyásolják mindennapjainkat. Alábbi cikkünkben a fontosabb allergizáló növényeket gyűjtöttük össze!

Ha viszont nem szeretné az allergiszezont tüsszögve tölteni, még most jelentkezzen be sóterápiás kezelésre!


Ernyősök

sárgarépa, kapor, lestyán, kömény, zeller, koriander, petrezselyem
Virágzás: májustól novemberig.
Ugyan rovarbeporzású, ezért légköri pollen száma alacsony, viszont a gyakori ételallergének közé tartozik.


Fészekvirágzatúak

százszorszép, krizantém, parlagfű, üröm, különböző vadvirágok (bogáncs, pitypang, aranyvessző) és dísznövények (őszirózsa, dália)
Nem árt „vigyázni” a belőlük készített természetes gyógyszerkészítményekkel (cickafark, kamilla, körömvirág) és ételszármazékokkal (tárkony, napraforgó, saláta, csicsóka) sem.

Fűfélék

Számos fajtája létezik. Mezőgazdasági szempontból fontos növények is ide tartoznak, pl. búza, kukorica, rozs, árpa. A gyepek fő növényalkotói is közülük kerülnek ki, pl. a perjék. Az aszályos időszakban pollentermelésűk ideiglenesen csökken.
Virágzás: májustól a fagyokig.
A fűfélék megfelelően nyírt, legeltetett, gondozott állománya nem virágzik, s e zárt, jól kezelt gyepekkel a parlagfű szakadatlan terjedését is fékezni lehetne. Különösen sok fűpollen került a csapdákba az ország déli területein, az Alföldön, és Debrecen, valamint Nyíregyháza körzeteiben. Mennyisége és a pollenfehérjék erős allergenitása miatt második legjelentősebb allergénünk. A fűfélékben ismerték fel elsőként a szénanátha kiváltó okát.

Fűzfa

Hazánkban több mint tíz faja fordul elő, többségük nálunk is őshonos. Előfordulására leginkább ártereken, lápokon számíthatunk.
Virágzás: lombfakadás előtt nyílik márciustól - májusig.
Viszonylag hosszabb ideig vannak jelen a levegőben tavasszal, de mivel döntően rovarmegporzásúak, nem okoznak túl sok allergiás panaszt.

Libatopfélék

Egyik fajokban leggazdagabb, haszon- és gyomnövényeket egyaránt magába foglaló család.
Virágzás: júniustól - szeptemberig.

Lórom, sóska

Fajokban igen gazdag növénycsalád (19 faj). Vadon élő fajai mellett termesztett főzeléknövények (sóska) is előfordulnak.
Virágzás: májustól – szeptemberig.
Vízigényesek, kedvelt életterük a mocsarak, ártéri területek.

Mogyoró

Három hazai faja közül kettő balkáni eredetű, a közönséges mogyoró nálunk őshonos.
Virágzás: januártól - áprilisig.
Barkája a koratavasz egyik legerősebb allergén virágporát bocsátja ki.

Nyírfa

Jellegzetesen a tajga éghajlati övezet képviselője. Magyarország a faj jelenlegi elterjedési területének déli határát képezi.
Virágzás: áprilistól - májusig.
Pollenkoncentrációja országszerte közepes, és több hazai városunkban (Miskolc, Debrecen, Szekszárd) a magas kategóriát képviseli, Budapesten is évről évre egyre magasabb koncentrációt regisztrálnak. Mivel Észak-Európa egyik legjelentősebb allergénje, nem javasoljuk kertészeti felhasználását!

Parlagfű

Észak-amerikai eredetű, a 20-as évektől hazánk területén meghonosodott gyomnövény.
Virágzás: júliustól - az első fagyok beálltáig, akár novemberig.
Ember által bolygatott, majd gondozatlanul hagyott parlag területeken földeken azonnal, megtelepszik. Egyetlen egyede 8 milliárd pollent is képes termelni, s nem ritka az sem, hogy egy tőről akár 30-40 ezer mag is beérik.

Platán

Észak-Amerikából és a mediterránról származó díszfák.
Virágzás: áprilistól - májusig.
Nagyon kevés betegnek van kifejezetten platán allergiája, a virágzási szezonja is aránylag rövid, mégis a mediterrán országokban megfigyelt jelentős allergizáló hatás miatt ennek az allergén fajnak pollenszórását, terjedését fontos követnünk a jövőben.

Tölgy

Fatermetű növények, többségük őshonos, három faja rendkívül jelentős erdőalkotó növényünk.
Virágzás: április- május.
Mérsékelt pollentermelésűek, eloszlásuk csak bizonyos városok körzetében emelkedett közepes szintre. Ilyen Debrecen, Nyíregyháza, Zalaegerszeg, és a főváros budai oldala.

Útifűfélék

Nyolc faja változatos termőhelyeken lelhető föl: homokpusztagyepek, szikes és sós puszták, száraz sziklagyepek, üde, nedves mocsárrétek, útszéli, taposott gyomtársulások.
Virágzás: májustól – októberig.
Vannak köztük pusztulóban lévő, védett ritkaságok és gyógynövények is.

Üröm

Félszáraz és üde gyomtársulásokban közönséges, hazánkban őshonos faj. Pollenje az egyik legerősebb allergén.
Virágzás: hosszan a tartó pollenszórás, mely júliustól októberig tart, igen agresszív allergén.
Kecskemét, Nyíregyháza, Debrecen környéke erősen fertőzött, s mivel ezek a területek megegyeznek a parlagfű főbb előfordulásával is, így az ott élő lakosság allergén terheltsége különösen nagy a virágzási szezon alatt.

Forrás: Pollenjelentés

Bookmark and Share

A bejegyzés trackback címe:

https://soterapia.blog.hu/api/trackback/id/tr511899455

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása