2010.01.29. 12:12
A szálló por hatása az egészségre
Mivel a szálló por még a legalacsonyabb koncentrációban is megterhelést jelent a szervezetnek, jó ha tudjuk, hogyan védekezhetünk a por ellen?
A szálló por koncentrációjának rövidtávú emelkedése izgatja a nyálkahártyákat, köhögést és nehézlégzést válthat ki. A por a tüdőben felszívódva gyulladásos folyamatot indíthat el, aminek következtében növekszik a vér alvadékonysága, és vérrögösödés léphet fel. Növekszik az asztma és a krónikus légcsőhurut fellángolások miatti orvoshoz fordulás, illetve a szív-érrendszeri megbetegedések száma.
Ezért az egészségügyi szakértők ajánlása szerint az ilyen napokban fogyasszunk bőségesen (napi 2-3 liter) folyadékot, hogy megakadályozzuk a vérrögképződés és a trombózis kialakulását.
Az immunrendszerünk erősítése érdekében az általában ajánlott mennyiségnél több C-vitamint fogyasszunk a szennyezettebb napokon. (Vitaminkalkulátorunk segítségével kiszámolhatja, életkorától függően mennyi a napi szükséges aszkorbinsav-bevitel.)
A legveszélyeztetettebbek ebben a helyzetben is az idősek, a kisgyermekek és a krónikus légúti betegségekben szenvedők, ezért számukra azt tanácsolják a szakértők, hogy ezekben a napokban (és általában a szélmenetes téli napokon) ne közlekedjenek a szennyezett településeken, ha tehetik, inkább maradjanak otthon.
Ne sétáljunk a szennyezett levegőjű helyeken gyerekekkel, főleg ne babakocsival, amelynek magasságában még nagyobb a porkoncentráció.
A krónikus légzőszervi betegek, például az asztmások állapota rövid és hosszú idejű légszennyezés hatására egyaránt romlik. A légzőszervi tünetek fokozódnak, a légzésfunkció csökken, a gyógyszerfogyasztás emelkedik, és nő a kórházi, illetve a sürgősségi ellátásra való igény. Ezeknek a betegeknek ilyenkor különösen figyelni kell arra, hogy megfelelő ellátásuk biztosítva legyen.
Lehetőség szerint az egészséges felnőtt emberek is kerüljék a kifejezetten nehéz, megerőltető fizikai munkát és a hosszan tartó sporttevékenységet a szabadban.
Ha lehet, hagyjuk otthon többször az autót és válasszuk a tömegközlekedést! A kerékpárral közlekedők használjanak a por ellen védő maszkot!
Forrás: Origo
Szólj hozzá!
Címkék: egészség tüdő por szálló
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.