Közismert, hogy az allergiásoknak a legveszélyesebb "ellenségei", leggyakoribb allergénjei éppen a közvetlen életterükben fordulhatnak elő legnagyobb számban.

Így például folyamatosan küzdeniük kell a lakásban előforduló háziporatka, penészgomba ellen, hiszen alapvetően meghatározza az állapotukat, találkoznak-e allergénekkel az otthon töltött idő alatt, vagy legalább ilyenkor viszonylagos védettséget élvezve, meg tud pihenni szervezetük. Gyakrabban és körültekintőbben kell takarítani tehát minden olyan lakásban, ahol allergiás családtag is él. Ez újabb kérdéseket is felvet, például, hogy ki végezze el ezt a munkát, milyen eszközöket, tisztítószereket érdemes használnia hozzá, és hogy nem árthat-e a túlzottan steril környezet.

A családi munkamegosztást célszerű úgy megszervezni, hogy ne az allergiában szenvedő családtagnak kelljen napi vagy nagytakarítást végeznie, sőt, ha csak lehet, ne is legyen otthon ezalatt, hiszen óhatatlanul felkavarodik, szállongó allergénekkel telítődik a levegő.

Súlyos allergia esetén az sem luxus, ha ezt a munkát bejárónővel vagy takarító kisiparossal végeztetik: adott esetben lehet, kevesebbe kerül az ő óradíja, mint amennyi a betegállomány, a kieső munka, a gyógyszerek miatti veszteség lenne.

Ha mégis az érintettnek kell takarítania, akkor készüljön fel erre alaposan: tanácsos
porvédő maszkot beszereznie, vagy legalább egy nedves kendőt kössön az orra-szája elé. Nyitott ablak mellett, sőt, lehetőleg kereszthuzatban végezze el a munkát. Söprés helyett nagy
teljesítményű, megfelelő szűrővel ellátott porszívóval vegye fel a harcot a porcicák ellen. Az otthoni szőnyegtisztítás nem ajánlott, mert az atkák számára még jobb életfeltételeket teremt a párás környezet. A portörlést nedves törlővel végezze, akkor kevesebb por kerül a levegőbe.

Mivel a különböző típusú allergiák gyakran társulnak, ezért a légúti allergiában szenvedőknek gondosan kell kiválasztani, hogy milyen vegyszert, tisztítószert használnak, nehogy az azokban lévő irritáló anyagok hatására bőrtünetek is kialakuljanak. A hagyományos gumikesztyű is allergizálhat, helyette inkább egyszer használatos műanyag kesztyűt érdemes használni. A penészgomba kedvelt élőhelyeit tanácsos alkoholos oldattal, vagy speciális gombaölő szerrel végigtisztítani: ilyenek például a hűtőszekrény, fagyasztó műanyag szigetelőcsíkjai, a mosogató széle, a szemetesvödör.

Forrás: Házipatika

Bookmark and Share

A bejegyzés trackback címe:

https://soterapia.blog.hu/api/trackback/id/tr611599310

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása